Recenzja książki
,,Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe”  Jean des Cars

          Jean des Cars w swojej książce ,,Kobiety, które zawładnęły Europą" ukazuje dwanaście wyjątkowych kobiet, które miały wpływ na losy całych narodów i granice starego kontynentu od XVI wieku do współczesności. Każda z nich bez względu na swoje cechy charakteru, pozytywy i popełniane błędy, wniosła swój wkład do historii Europy. Te inteligentne, pełne dyplomacji i woli walki kobiety kształtowały daną epokę, w której żyły.
          Autor książki barwnie opisuje życiorysy tych wyjątkowych kobiet. Przedstawia on obrazy z ich dzieciństwa, wielkie miłości i gorycz dnia codziennego, zwykłe ludzkie odruchy i prawdziwe oblicze władzy. Książka zawiera także wiele informacji na temat mody danej epoki, urody kobiet i ich zachowań oraz relacji międzyludzkich.
          Książka jest niezwykle starannie i pięknie wydana. Jean des Cars podzielił ją na 12 części, z których każda poprzedzona jest wizerunkiem danej władczyni. Z zainteresowaniem przeczytałam życiorysy 12 królowych Europy. Jednak najbardziej zafascynowały mnie 4 królowe. Elżbieta I, królowa Anglii. Jej 45-letnie panowanie to okres rozwoju gospodarczego i przekształceń społecznych. Katarzyna II zwana ,,Wielką", cesarzowa Rosji jest częściowo związana z Polską poprzez swój bliski kontakt z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim oraz dokonanie rozbiorów naszego kraju. Pomimo wszystko fascynuje. Elżbieta czyli Sisi, cesarzowa Austrii, królowa Węgier wzbudza zainteresowanie ze względu na swoją wyjątkowość, wrażliwość i umiłowanie natury. Wielką osobowością odznacza się również wciąż panująca królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II. Pomimo wielu zmartwień rodzinnych jest pełna optymizmu i wykazuje wyjątkowe poczucie humory. Jej znakiem rozpoznawczym jest szyk i elegancja oraz nakrycia głowy, a zwłaszcza kapelusze.
          Jestem zachwycona lekkością stylu Jean des Cars, ciekawostkami dotyczącymi każdej postaci oraz przedstawionymi faktami historycznymi. Książka godna polecenia i przeczytania.


Bożena Pikula
DKK dla dorosłych