Recenzja książki
"Nowe niebo" H. Cygler

         "Nowe niebo" H. Cygler ukazuje obraz  życia Kaszubów na emigracji w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku.
         Matylda i jej dwie bratanice Helenka i Felicja wyjeżdżają do Winony, amerykańskiego miasteczka w poszukiwaniu lepszego życia pod "nowym niebem". Matylda zastępuje Helenie i Felicji matkę po śmierci ich rodziców. Po przyjeździe do Winony kobiety spotykają redaktora lokalnej gazety. Ufają jego słowom: "Człowiek nie ma wpływu, gdzie się rodzi, ale na resztę życia tak. Może sobie je zbudować od początku według własnego planu". Odtąd Winona staje się domem dla tych kobiet. Jednak życie na emigracji i zderzenie z nową rzeczywistością nie jest łatwe. Muszą  się one zmierzyć z wieloma problemami ale są twarde i nie poddają się. Walczą o godne życie i przetrwanie, spełnienie swoich marzeń i poszukują własnej tożsamości. Helena chce szybko ułożyć sobie życie i wychodzi za mąż. Jej mąż jest majętny i przystojny ale kobieta nie jest w tym związku szczęśliwa. Doznaje dużo cierpienia i przemocy, żyje w strachu, ciągle jest upokarzana. Felicja idzie za głosem serca lecz sama miłość nie wystarcza i dużo czasu upłynie zanim jej życie  ułoży się pomyślnie. Matylda też ma swoją ciekawą historię,  na swojej drodze spotyka miłość. Boryka się z różnymi rozterkami, na swój sposób przeżywa radości i  smutki.
         Fabuła powieści H. Cygler to życie rodziny Halmanów, która wyemigrowała za "wielką wodę" w poszukiwaniu nowych możliwości. Los z dala od ojczyzny ich nie oszczędzał, nie było tak kolorowo jak sobie wyobrażali. 
         Polecam te książkę  miłośnikom literatury obyczajowej i współczesnej. H. Cygler jest autorką ciekawą świata  i ludzi, chętnie wykorzystuje historie z życia wzięte o czym świadczy akcja tej powieści. Warto więc prześledzić historię Matyldy i jej  podopiecznych. Ścieżki życia są kręte i wyboiste ale siła, miłość i marzenia o lepszej przyszłości pozwalają pokonać jego trudy i przeciwności.  Nowe niebo może stać się własnym niebem.
         Miłej lektury - H . Cygler to jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek.    

Regina Gil
DKK dla dorosłych